Ferraty-zaistené cesty - Kupfergeist Klettersteig nad Hüttschlagom - Vetroplach magazin

Kupfergeist Klettersteig nad Hüttschlagom

26.07.2010
kupfergeist-klettersteig-nad-huttschlagom

Via-ferrata Kupfergeist

Nad horami sa prevaľujú dažďové mraky, asfalt ešte neobschol z ranného dažďa. Kam sa vybrať cez vzácne chvíle voľného času aby duša sa nasýtila a telo celé zostalo?

Na túto otázku nachádzame odpoveď rýchlo. Ťuk ťuk do počítača a náš cieľ je jasný. Nachádzame sa v srdci rakúskych hôr pod Salzburgom - v dedinke Bad Hofgastein. Kompjúter ukazuje nemilorsdne a jasne - do susednej doliny Grossarltal. Nad dedinkou Hüttschlag sa tu vypína zaistená cesta Kupfersteig.

 

Parametre tohto výletu hovoria v náš prospech: Dĺžka výstupu cca 2 hodiny, čo je tak akurát na poobedňajšiu prechádzku a obtiažnosť klettersteigu D/E zase vypovedá o tom, že by sme od nudy zaspať nemali.

Preženieme auto rakúskymi tunelmi a onedlho už krájame zátačky v dlhej susednej doline. Prechádzame cez Grossarl, centrum doliny a sunieme sa gýčovým rakúskym krajom k nášmu cieľu. Vchádzame do osvetleného tunela a vynárame sa priamo v dedinke Hüttschlag.

 

Je to tu pomaly koniec sveta, takmer posledná dedinka v slepej doline. "Ten tunel tu nebol vôbec nevyhnutný!" zamestnáva ma moja nepokojná myseľ. Keď si obzerám lesík nad tunelom pomyslím si: "To bude asi nejaký biokoridor, však sme už na hranici národného parku.

Hmm! Zatiaľ, čo u nás sa vedú dlhé debaty o tom, aké sú tunely drahé a náročné na údržbu, tak tu má každá dedinka svoju Sitinu a každé mestečko svoje Branisko...

 

Vystupujeme z auta pri hotely Almrösl. Je tu celkom ticho a žiadny parkár nenatŕča dlaň. Hneď pri parkovisku nachádzame panoramatickú mapu s plánikom klettersteigu, alebo jednoducho ferraty. Je tam zakreslený aj cvičný okruh, času máme tak si dáme...

Po žltých tabuľkách sa dostaneme pomedzi domčeky a statky pod stenu, ktorá sa nekompromisne vypína nad dedinkou. "Okrem ferraty tu vlastne nič nie je!" Hovorí Slávka. Lyžovať sa dá až v neďalekom Grossarli. "Šikovne to tu využili."

 

Dávame si cvičný ferratový okruh, prezúvame lezečky a hurá na vec. Skala je pekná, s malými stupmi. Na podobné príležitosti je dobré mať nejaké staršie rozťahané lezky, alebo špeciálne lezecké boty do hôr. Najťažšie miesto sa dá obísť ľahšou variantou. My si vychutnávame tú ťažšiu a skúšame si aj techniku odsadávania pri prepínaní karabín.

Dalo by sa trošku potrápiť a dať to aj bez odsadnutia, ale berieme to ako tréning na ťažšie a hlavne dlhšie ferraty. Ono nie je často problém postupovať dopredu, ten nastane vtedy, keď treba visieť na jednej ruke a druhou dve karabínky rýchlo precvaknúť.

 

V závere steny na nás ešte čaká pár pekných miest, kde sa lezky naplno realizujú. Umelé stupy sú tu veľmi striedmo, ale tak to má byť. V úplnom závere ešte vysutý lanový mostík a pod ním šluchta - až dole. Výživné a príjemné, konštatujeme pri vychutnávaní si výhľadu hore na stene.

Zostup krásnym a divokým chodníkom po červenej značke. Pekné poobedie za nami...

 

Kupfergeist klettersteig / via-ferrata:

 

Prístup: St. Johann im Pongau, Grossarltall, Hüttschlag

Výstroj: Ferratový set, rukavice, prilba

Čas: 2 hodiny hore a necelá hod. dole

Obtiažnosť: D/E ťažká ferrata

 

Martin a Slávka

 

 

 

Fotky Kupfergeist Klettersteig nad Hüttschlagom


Súvisiace články:

Diskusia
RE: Kupfergeist klettersteig nad Hüttschlagom
Peto 26.07.2010
Pjekná ferratka. Musím sa ja ešte pod ten Dachstein vybrať, tam to má tiež gule.

Partneri

JM SPORT www.skyrunning.sk www.tatry.nfo.sk www.msslovakia.eu
www.sherpacaffe.sk Pavol Kuna sport.sk
www.scandinavia.sk www.scandinavia.sk www.tatryportal.sk
alkan.szm.com www.outdoorfilmy.sk
www.modralanovka.sk
www.montana.cz
©  Vetroplachmagazin 2007 - 2019  |  designed by MVM Trade s.r.o.
All rights reserved
Počet prístupov: 4433366