Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch

13.11.2019
ferraty-na-skalke-v-kremnickych-vrchoch

Hrebeň Kremnických vrchov nad rekreačným strediskom Skalka padá smerom na východ poriadne prudko do Kordíckej brázdy. V sopečných andezitoch a ich aglomerátoch tu vznikli celé skalné mestá s početnými vežami - vidieť ich až z Banskej Bystrice. V južnej časti najväčšieho z nich  bola vybudovaná (a v októbri 2017 sprístupnená) malá ferratová oblasť. Až teraz, po dvoch rokoch, som sa tam konečne dostal, poriadnejšie to zdokumentovať oproti pôvodnému článku (ten je tu) a užiť si jeden z posledných slnečných októbrových dní.

 

Základný dojem: sú to skôr adrenalínové atrakcie, nie klasická ferratová turistika, ale na krátkych vzdialenostiach a malých prevýšeniach to ani inak nešlo. Veľkorysejšie možnosti by tu síce boli, no prírode tiež treba nechať priestor.  

 

 

Srandovný je taký dáky politický podtón: Most a Sieť ako najznámejšie tunajšie pojmy :-) Ale je tu aj jedna skutočná Výzva – najťažšia ferrata na Slovensku s reálnou obtiažnosťou E. Najkrajší je ale jednoznačne Komín – pohodový, len miestami asi nič moc pre klaustrofobikov. V ňom je viac možností, kade stúpať: na začiatku po kolmom Rebríku alebo jednoduchším  Jaskyniarskym variantom. Potom sa dá odbočiť na vzdušnú Trubačovu vežu s vrcholovým krížom a z nej ujsť „na pevninu“ ďalším adrenalínovým mostom. V závere Komína je ešte možné vyskúšať krátky, ale náročnejší Kominársky variant. Samotný zostup z hrebeňa k Sieti, Výzve a do Komína je poriadne strmý, takže je zaistený samostatnou ferratou (A, B) s Tibetským mostom na jej konci. Priamo na hrebeni je ešte cvičná ferratka Jánošíkova diera a komu by bolo teplo, aj neoznačená (zatiaľ?), ale zaistená puklina plná snehu. Hej, aj po dlhom lete je ho tam ešte dosť! K tomu lavičky a infotabule, všetko ako má byť.

 

 

Väčšina ľudí sem príde od parkoviska na Skalke. Niet kam zablúdiť, lebo navádzacie šípky ukazujú. Dlhšia, ale veľmi pekná prístupová trasa ide z Králik, po modrej. Skalné mesto s ferratami svieti už zdola a od konečnej autobusu je to k nemu slabá hodinka a pol. A takto sa dá spraviť aj pekná okružná túra. Napríklad cez Bystrické sedlo, ferraty, sedlo Tunel a nazad po žltej a zelenej na Králiky. Užívajte!

 

Rišo Pouš

 

Fotky Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch
Jaraba 14.11.2019
Keď vidím tie nálepky na "ďalekohľadoch" (často aj na smerovníkoch, infopaneloch a pod.), otvára sa mi nožík v kapse. Ľudia, prečo to robíte? Máme málo reklamy na každom kroku???

RE: Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch
Ripo 14.11.2019
Janka veď poznáš to české príslovie: Jména hloupých...

RE: Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch
sherpa 14.11.2019
na stare kolena si sa dal takto ihriska preliezat? ;-)

RE: Ferraty na Skalke v Kremnických vrchoch
Ripo 15.11.2019
Ani nie, len dokumentuvať, nech to má Vetroplach na stránke kompletné :-)

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri