Ferraty v Raxe: Haid a Königschusswand steig

07.08.2011
ferraty-v-raxe-haid-a-konigschusswand-steig

          Po daždivej sobote, ktorú sme strávili v Höllentali na nás čakala pekná nedeľa v Raxe. Pán bol jasný, využiť dobré počasie, ktoré malo podľa predpovede prísť a v oblasti strmej a veľkej vápencovej steny Preinerwandu prejsť obe najznámejšie ferraty v Raxe.

Vysoká vápencová stena Preinerwand je známa aj peknými lezeckými cestami a ponúka zároveň dve pekné a ťažké ferraty, ktoré sú najbližšie dosiahnuteľnými cennými ferratami zo Slovenska ak nerátame predsa len kratšie ferratky na Hohe Wand pri Viedni.

 

Skoro ráno parkujeme na parkovisku pri usadlosti Griesleitenhof. Ešte je prázdne, len pri neďalekej horárni si nejakí turisti postavili stany. Vyrážame po štrkovej ceste, neskôr odbočujeme na chodníček a naberajúc výšku blížime sa pod stenu. Prechádzame okolo prameňa, ktorý je poslednou možnosťou doplniť vodu. Na vápencovej náhornej plošine žiadnu nehľadajte.

 

Haidsteig - obtiažnosť C/D, prevýšenie ferraty 420m, čas 2hod.

 

Zastavujeme sa naraňajkovať pod veľkolepým masívom Preinerwandu. Počasie nám praje a tak  po chvíli už vyzbrojení ferratovými setmi a prilbami  vbyrážame na Haidsteig. Veľmi pekná ferrata, s mnohými rebríkmi a členitým , neustále sa meniacim terénom. Nad hlavami zarachotí a stenou prebehne črieda kamzíkov s mladými. Blížime sa k najťažšiemu miestu v mokrom komíne. Je tu treba použiť chyty na oboch stranách komína.

 

Po výleze sa dostanema na plošinu s pekným výhľadom, soškou a vrcholovou knižkou. Odtiaľto pekne vidíme ferratu Königschusswand. Ľudia, ktorých pozorujeme práve miznú v jaskyni vo vrcholovej pasáži. Na vrchol Preinerwandu je to ešte kus, ale už žiadne ťažké pasáže. Vytešení po včerajšom zamračenom a vlhkom dni dáme vrcholovú fotku, pokocháme sa výhľadmi na zasnežené vrcholky a ideme sa občerstviť na chatu Seehutte. Nie je to žiadna veľká zachádzka pri ceste pod ďalšiu ferratu.

 

Königschusswandsteig - obtiažnosť E, prevýšenie ferraty 230m, čas 1,5hod

 

Po polievke na chate (žiadna možnosť doplniť pitnú vodu) sa vydávame pod ferratu Königschusswand. Holzknechtsteig vedie suťoviskom s množstvom cestičiek. Nájsť tú správnu nemusí byť vždy najľahšie. Chodník nie je nijako mimoriadne označený ale nástup je jasný. Vidíme ho aj podľa množstva ľudí stojacich pod stenou. Je tu naozaj tlačenica. Od partie našich západných susedov sa dozvedáme, že na Haidsteigu je zápcha a tak im niekto poradil, že tu je ešte jedna ferrata.

 

Koenigschusswandsteig,_červená_je_nezaistený_nástu

 

Pýtame sa či študovali sprievodcu. Po zápornej odpovedi im vysvetľujeme, že sa jedná o ťažkú ferratu zaistenú až od polovice výstupu. Otáčajú sa a začínajú zostupovať dole. Na nástupe sa rozdeľujeme aj my. Z časových dôvodov, množstva ľudí vydávajúcich sa hore a hroziacej zápche zostávam na ferratu sám a zvyšok výpravy sa rozhodne zostúpiť dole. 

Začínam vystupovať ľahkým lezeckým terénom. Miestami celkom exponované. Na kľúčových miestach nity. Nebolo by od veci mať zo sebou krátke lano. Zaistená časť ferraty začína až v žlabe pod jaskyňou. Už z diaľky vidím skupinku ľudí, ktorí tam sú zaseknutí. Obavy sa potvrdili. Tentokrát to sú naši južní susedia... mladé dievča nevie prejsť úsek s hladkou platňou. Vracajú sa späť. Nemám dobrý pocit z toho, že budú musieť zliezať ten nezaistený úsek.

 

Po prelezení jaskyne vedie ferrata už len kúsok ľahkým terénom a som na vrchole. Spolu s rakúšanom vysvetlujeme maďarskému otcovi že tí, na ktorých tu čaká zostupujú dole. Všetci traja zbehneme dole pod stenu. Rakúšan nám ukazuje skratku. Našťastie sa všetko končí dobre. Dvojici sa podarí zostúpiť aj bez našej pomoci.

Pri zostupe mi ešte Rakúšan porozpráva ako zažil na ferrate Kaiserschild smrťák a potom dlhý čas na ferraty vôbec nechodil... zbiehame dole po pohyblivej štrkovej suti. Takto sa dá ušetriť veľa času aj energie. Treba však rátať s menšími odreninami :))

 

nástup_na_Konigschusswand_je_neoznačený

                                                                   Nástup na Konigschusswand je nezaistený a neoznačený. Šípky označujú dve najlepšie možnosti.

                                                                           Vpravo je označená bronzová tabuľka.

 

 

Na parkovisku ešte dokonca zastihnem aj zvyšok výpravy ako nasadajú do auta. Sú spokojní s pekným dňom. Ešte sa tu určite vrátime.

 

M.Bartoň

foto: Janka,Maťo,Lukáš,Martin

 

 

 

Fotky Ferraty v Raxe: Haid a Königschusswand steig

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri