Hokejkou na Lomnický štít 2632m.

17.11.2012
hokejkou-na-lomnicky-stit-2632m-

Hokej je na Slovensku národným športom, popri tunelovaní a varení halušiek samozrejme. Tie dlhé pravé tatranské zimy, čo som strávil v Tatranskej Lomnici opretý o hokejku, sú už dávno preč. Aj to klzisko na ploche štyroch tenisových kurtov je už dávno...

S hokejom som už dlho nemal nič spoločné.

Až jedného dňa prišla znovu chvíľa vziať hokejku do rúk. Tú tatranskú, horolezeckú, tú na Lomnický štít.

 

Hokejka na Lomnický štít je jednou z najznámejších lezeckých ciest vo Vysokých Tatrách. Prvovýstup spravili F.Plšek a V.Zachoval 22.8.1950. Vtedy to ohodnotili za V+ A1, dnes by to malo byť voľne VI, alebo VI+ ? :))

 

žltá-Gipsyho_ferrata,_modrá_-_Hokejka
Do Téryho kuloáru sme prišli od Skalnatého plesa Gipsyho ferratou (žltá šípka)
 
Po prelezení Obrovského kúta sme so Stanom bivakovali na Skalnatom plese. Po rannej kávičke náš tím doplnili Matúš s Peťom a vyrazili sme do Skalnatého sedla. Ešte sme chvíľu debatovali o pláne na dnešný deň, padali rôzne varianty. Peťo niečo mrmlal o tom, že podvečer by mal byť v robote :))
 
Hokejka,_západná_stena_Lomnického_štítu

                                            Presne takto sme Hokejku liezli my, určite existujú aj iné varianty niektorých úsekov

 

 

Nakoniec rozhodnutie padlo: pôjdeme do Hokejky a to všetci. Stano ju ako jediný z nás už liezol a tak sme sa tešili, že štandardné tatranské hľadanie cesty v stene nebudeme musieť absolvovať.

Do Téryho kuloáru sme zišli Gipsyho ferratou. Zdola akurát prichádzala trojka s batohmi. Zľakol som sa, že nás niekto predbehne, pridal som do kroku a s náskokom obsadil nástup. Chýr o zápche v tejto ceste je veru zlý. My sme si dnes nemohli nejaké zdržovanie dovoliť.

Trojica Poliakov prešla okolo nás. Išli do Jordánky :) Pomaly sme sa zhromaždili na nástupe. Pre mňa s Matúšom to mal byť zatiaľ náš lezecký tatranský vrchol. Stano nás ukľudňoval, že to bude v pohode.

Prvé dve dĺžky som poznal z nedávneho prelezenia Stanislawského cesty (Orlowski) a tak sme šli s Matúšom dopredu. Peťo so Stanom sa však nastrojili rýchlo a už nám šliapali na päty.

Na druhom štande sme ich pustili pred nás, tak ako sme sa dohodli. Zvyšok cesty sme už išli ako veselá štyrka, ktorá má celkom naponáhlo :))

 

4._dĺžka_-_traverz

 

Tretia dĺžka je pekný päťkový komínčok. Na štande sa stretávame a za družnej debaty fotíme Peťa, ktorý prvý lezie do traverzu. O ňom som už nejaké tie útržky počul. Stano s batohom krúti hlavou. Peťo mu nezapol jednu skobu, ako tak rýpal hore, a on chudák ako druhý sa v tom traverze na lano spoľahnúť nemôže :))

Je rad na mne a na vlastnej koži sa presviedčam, o čom je ten traverz. Pri tých pár krôčkoch po relatívne dobrých stupoch, ale žiadnych chytoch sa pokúšam škrabkať nechtami po skale. Som na štande a rad je na Matúšovi. Nevidím ho, lano sa po chvíli zastaví. Skúšam dobrať, nehýbe sa. Dlho sa nehýbe. Nevidím ho. Počujem ho. Nahlas ho počujem. Veľmi nahlas ho počujem:)

Konečne je tu. Zvárame ďalej. Krásna platňa pod Hokejkou. Doliezame ku Stanovi. Fotíme. Vychutnávame.

Hokejka je suchá. Úplne suchá. My nie sme suchí. Je úžasné a teplé babie leto. A okrem nás štyroch tu nie je ani nohy. SUPER!

Veľa fotíme. Paráda! Vychutnajte! :)

 

6._dĺžka_hneď_na_začiatku_previs

Previs na začiatku 6. dĺžky. Kuknem ako to lezú. Stano mi tam necháva cvaknuté expresy. Nachádzam čo potrebujem a preliezam čisto. Krása.

Dĺžka s previsom je krátka. Nespájame dĺžky, čo je Stanov obĺúbený koníček. Ďalšia krátka dĺžka vedie zárezom vpravo. Nie vľavo, ako by sa na začiatku zdalo. Kúsok sa vraciam a už som pri Stanovi. Ten sa tu zdržal, lebo Peťo nad ním už pučí a zvára v kľúčovom mieste.

Pozorujem Stana s batohom. A už je rad na mne. Ešte mu zakričím, nech mi tam nechá expresku.

My s Matúšom máme batohy obaja. V špáre hneď nad štandom to batohy oceňujú. Nakoniec sa ňou nejako pretlačím a už si to valím k najťažšiemu miestu.

7._dĺžka

Sú tam staré skoby. Netreba zakladať nič. Chytov ubúda, a kam mám sakra dať tie nohy? Cvaknem lano do expresky a zakryje mi jediný chyt. Chytám ho na sokolíka a vychádza mi, že teraz by mali ísť hore nohy, nie? Až nad hlavu?!! Á chytám expresku (A1 :)

A už som o chvíľu na štande pri Peťovi. Peťo odlieza s batohom do poslednej lezeckej dĺžky. Matúš tu ešte nie je. Peťo sa s batohom zasekol v špáre. Pozorujem ho, ako sa trápi... je ozaj veľmi nahlas :)))

 

Matúš tu ešte nie je.

Peťo je vééľmi nahlas. Často opakuje slovo batoh.

Aj ďalšie dve-tri slová, stále dokola a nahlas.

Matúš tu ešte nie je. Logicky to skúša preliezť čisto.

Pozerám na batoh na Peťovom chrbte. Hm, pokúsim sa poučiť sa, pomyslím si. Nejak si neuvedomujem, že mi trčia paličky z batohu...

Matúš konečne pochopil, načo tam je tá expreska. O chvíľu je tu.

Peťo obdrel skalu batohom a mizne.

Vyrážam.

O chvíľu sa zašprajcujem v špáre batohom. Paličky sa zaseknú a nepustia ma hore. Nespadnem. Nenadávam.

Musím nižšie a zase vyššie. Pár pokusov a je to.

Na štande už nikto. Nad nami skokanský mostík. Niekto kýva.

Preliezame zábradlie.

Pribehne Stano.

V lanovke sú dve miesta, dajte rýchlo batohy, zavoláme si.

S Matúšom sme boli bez batohov na Skalnatom za 50 minút.

Hokejku sme liezli 4 hodiny. Vraj celkom svižne. A aj sranda bola.

Hm vraj 6+. Ešte sa určite vrátime.

Myslím, že nie raz.

 

M.B.

Fotky Hokejkou na Lomnický štít 2632m.

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
sisa 16.11.2012
Parada, nadhera - super:-))

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
kristína 16.11.2012
pekne chlapci, vtipne napísaný článok, užila som si to :) ... a tou čarovnou špárou s batohom na chrbte sa ozaj derie kvalitne, tiež som to ocenila ;)

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
alex luczy 17.11.2012
bravo hokejisti, krasny clanok, ako aj fotky. zdravim vas sano luczy

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
marcel (marceltatry@centrum.sk) - 17.11.2012
Vela,peknych kvalitnych fotiek z tatranskej steny,kde mnohi su radi že štandia a nie ešte cvakat snimky....

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
Dominika 18.11.2012
milý uvoľnený článok a fakt krásne fotky :)

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
Vlastik (lezemedal@gmail.com) - 21.11.2012
Ahoj borci, super fotky, nádhera. Měl bych prosbu, bylo by možné poslat tu druhou fotku ( Hokejka, Západní stěna) v původním (velkém) rozlišení? Díky moc za každou odpověď. Lezbě zdar. Vlastik :-)

RE: Hokejkou na Lomnický štít 2632m.
Jano (banko.j@t-online.de) - 26.12.2012
Kto si vie dobre spomenut,zije dvakrat. Ked sme to s Gipsym 1966 liezli, vtedy este nevedel, ze tam spravi tu ferratku na pristup do Teryho kuloaru. Ten vystup od filmarskeho zlabu bol horsi ako to lezenie.. Tak ste iste zistili, ze pri lejaku tam sotva niekto prezije. Gratulacia, je to vzdy pekne.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri