Poľské Tatry: Kościelec 2155m.

28.10.2018
polske-tatry-koscielec-2155m-

 Koscielec je výrazný vrchol vypínajúci sa nad Gasienicowou dolinou. Je jedným z najpopulárnejších poľských vrcholov. Od roku 1966 naňho vedie turistická značka. Nie sú na nej žiadne reťaze ani stúpacie pomôcky, turisti musia na niekoľkých miestach prekonať skalné prekážky II. stupňa lezeckej obtiažnosti.

Z vrcholu sú výborné výhľady na Poľské Tatry. Predovšetkým dolinu Gasienicowu a jej 22 plies. Z histórie je pozoruhodný prvý lyžiarsky výstup aj zjazd na Koscielec. Ten uskutočnili 18. marca 1911 Mariusz Zaruski a Stanislaw Zdyb. Neskorší generál Mariusz Zaruski (1867-1941) bol aktívny horolezec, organizátor horských vodcov a zakladateľ aj prvý náčelník dobrovoľnej horskej služby TOPR.

Z horolezeckých výstupov je populárny hrebeň od sedla Mylna Przelecz vedúca cez zadný Koscielec. Lezecké cesty sú rovnako v západnej stene Koscielca.

šípka_ukazuje_Koscielec,_vpravo_je_Zadný_Koscielec

Výstup značkovaným chodníkom vedie cez sedlo Karb. Do neho sa dá dostať značku z obidvoch strán. Ako východisko na túru poslúži výborne chata Murowaniec. 

Chodník na Koscielec je otvorený 12 mesiacov v roku tak ako všetky značkované chodníky v poľských Tatrách. Dolina Gasienicowa ponúka v zime výborné terény na skialpinizmus.

 

Koscielec_v_prostriedku,_foto_archív_MB

Viac o histórii výstupov na Tatranské vrcholy sa dočítate aj v rovnomennej knižke Ivana Bohuša (odklik pod článkom)

Rovnako si tam nájdete odkaz na reportáž zo zimného výstupu na Koscielec.

 

Martin Bartoň

Fotky Poľské Tatry: Kościelec 2155m.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri