Via ferrata na Bergkastel 2913m.

12.09.2008
via-ferrata-na-bergkastel-2913m-

Nauders je prvé rakúske mestečko kúsok za Reschenpassom, známym rakúsko/talianskym hraničným prechodom. Moderné lyžiarske stredisko sa snaží fungovať aj v lete. Vtedy tu síce jazdí len jedna lanovka, ale práve tá je východiskovým bodom na viacero pekných túr, spomedzi ktorých sú najzaujímavejšie dve zaistené cesty na vyhliadkové vrcholy Bergkastel (2913) a Plamourtspitze (2981).
          Po prelezení a nafotení dvoch ferrát v Suldene som pátral po ďalších možnostiach a dostal som sa až sem. Aj preto jedno ráno parkujem auto pri dolnej stanici lanovky (veľká modrá budova), asi na polceste medzi hranicou a Naudersom. Obrovské parkovisko je samozrejme zdarma, WC tiež. Zbalím si rýchlo batoh, zamknem auto a ani neviem ako už stojím pred kasou. Unavené nohy ma tu zaviedli samé, ani som sa nestačil rozhodnúť či idem peši, alebo lanovkou.

Bergkastel od hornej stanice lanovky.           Rada žiadna, zaplatím 9,70 za cestu hore a už sedím v pohodlnej lanovke. Chvíľu rozmýšľam, či som nemal zobrať hneď lístok aj dole, ale nevadí, však neviem, kedy sa budem vraciať. Za pár minút, strávených rozmýšlaním, koľko by asi stál podobný lístok u nás vystúpim o 770 v. metrov vyššie. Vyjdem z budovy, porozhliadnem sa a zrak mi padne na tabuľu - Jazda dole ZDARMA!

Ferrata je červená, zostup po hrebeni vľavo.           Na poobedie dnes hlásili búrky a tak pridám do kroku a šliapem k nástupu na ferratu pod Bergkastel. Tabuľka pri lanovke okrem iného hovorila: Veľmi ťažká ferrata, čo znamená v hodnotení obtiažnosti najvyšší stupeň. Trošku som sa zamotal v suti, ale keďže kosovka tu nerastie, tak som to zobral priamo pod stenu. Tu sa napojím na značený chodník vedúci na nástup. Obloha sa zaťahuje, svetlo na fotenie je mizerné a navyše predstava búrky na tomto hromozvode nie je moc lákavá.

Ferrata je bez rebríkov a umelých stupov (kramlí).           Ferrata vedie najvýraznejším pilierom v severnej stene, pekné úseky na skalnom hrebeni striedajú krátke chodecké pasáže. Prichádzam pod kľúčové miesto. Kolmá stena s malým previsom, bez umelých stupov ma trošku preverí. Som však pripravený a pri odsadnutí do expresky sa pokúsim urobiť aj pár fotiek. Škoda, že som sám, takto tie fotky nie sú také, ako by som si predstavoval.

Najhoršie mám za sebou...           V závere piliera, keď cítim, že som už z najhoršieho vonku, pokúsim sa niečo odfotiť aj so samospúšťou. Počasie zatiaľ drží a na vrchole si dokonca vychutnám aj slniečko. Pri zostupe omylom odbočím moc vpravo, zídem zo správneho smeru, ale zostúpim bez problémov aj tadiaľ. Pri jazerách si ešte vychutnávam posledné slniečko dnešného dňa. V momente môjho príchodu ku lanovke začína husto pršať...

Via ferrata na Bergkastel (2913):

POLOHA:
Lyžiarske stredisko nad Naudersom. Oblasť Reschensee, rakúsko/talianska hranica.
PRÍSTUP:
Zo Slovenska: smer - Viedeň - Salzburg - Innsbruck - Landeck - Nauders
ČAS:
Okruh od stanice lanovky ferratou na vrchol a zostup okolo jazier cca 4-5 hod. Rýchlosť však závisí predovšetkým od rýchlosti na ferrate!
PREVÝŠENIE:
Stanica lanovky (2173) - Bergkastel (2913) = 743 v.m.
VÝSTROJ:
Kompletná výstroj na ferraty. Po skúsenostiach z ferraty na Tabarettaspitze (Sulden) nosím zo sebou aj expresku na odsadnutie.
OBTIAŽNOSŤ:
Ferrata je hodnotená ako Veľmi ťažká, čo je v hodnotení ferrát najvyšší stupeň. V porovnaní s ferratami Piazzeta a Tabarettaspitze ju však odhadujem o stupeň ľahšiu.
MAPA:
Tabacco 043 1:25000

M.Bartoň

Fotky Via ferrata na Bergkastel 2913m.

Súvisiace články:

Diskusia

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri