Vyhliadka Žiar nad Liptovskou Osadou

26.10.2019
vyhliadka-ziar-nad-liptovskou-osadou

Máš dosť sedenia v aute cestou cez Donovaly? Alebo nemáš ešte dosť po návšteve niektorého z  turistických cieľov v okolí? Je tu možnosť krátkej, ale veľmi príjemnej prechádzky, okorenenej pekným výhľadom do krajiny v okolí Liptovskej Osady.

 

Priamo z centra dediny, kde sa dá aj pohodlne parkovať, navádzajú žlto-biele štvorcové značky náučného chodníka. Popri pamätníku, okolo miestnych bytoviek a poza plot lesnej správy, najprv k vysielaču nad dedinou (ktorý sa nedá prehliadnuť) v lúčnom sedielku Prievalec. Tam je aj drevený veľký kríž, dve lavičky a pohľad na sever, k Ružomberku. Korunovaný je Sidorovom a Chočom.

 

 

Potom pohodlných pár sto metrov po lesnej ceste. Spočiatku krátko strmo, potom už pohodlnejšie. Cesta rýchlo končí a mení sa na ešte príjemnejší traverzový chodník v južnom svahu. Keď sa pri ňom zjaví prvé bralko, už sme skoro na vyhliadke.

 

 

Teda na vyhliadkach, lebo sú to tri odbočky z chodníka na okraj skalných stien. Pri najvyššej z nich je aj lavička a koncový smerovník. Chodník pokračuje aj ďalej, ktovie kam. Keď bude viac času niekedy...

 

Vyhliadky sú na temenách skalných vežičiek, ktorých je v okolí viac. Vidno v podstate celú Liptovskú Osadu, okrem nej naľavo hrebeň Prašivej, napravo Rakytov aj s bodkou útulne Limba pod ním. Niekde medzi tým pokračovanie Revúckej aj Korytnickej doliny smerom na juh – doliny sú oddelené dominantnou Končitou.

 

 

Voňajú tam borovice, je tam sucho aj po daždi, lebo podložie je isto ako ementál, a až na hluk zdola, z dediny, je tam krásny pokoj. Treba niekedy vybehnúť, viac ako hodinku hore aj dole to netrvá. Akurát okolo obeda to nie je ideál, slnko priamo v protismere.

 

Rišo Pouš

 

Fotky Vyhliadka Žiar nad Liptovskou Osadou

Súvisiace články:

Diskusia

RE: Vyhliadka Žiar nad Liptovskou Osadou
sherpa 27.10.2019
Postav sa tvarou k Slnku a vsetky tiene padnu za teba...to ten plavcik Hemingway povedal tusim. tak ale furt lepsie tvarou proti slnku ako curat proti vetru, no nie? ;-)

RE: Vyhliadka Žiar nad Liptovskou Osadou
Jaraba 28.10.2019
Pekný tip na vychádzku, určite sa niekedy zíde. Akurát som dodnes vôbec netušila, že máme na Slovensku aj Litovskú Osadu ;-)

RE: Vyhliadka Žiar nad Liptovskou Osadou
Ripo 31.10.2019
Už nemáme :-/ Ako sa tí Litovci dozvedeli, že o nich vieš, zľakli sa a rýchlo vyhynuli.

TOP Partneri

https://www.sloger.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk Eshop davorin.sk JM SPORT Eshop davorin.sk

Podpor Vetroplacha

Odporúčame vidieť

Partneri